Upravit stránku
18. 03. 2020Bimova Eva

Ať už máte doma malé miminko nebo téměř dospělé děti, jistě dbáte na to, aby měly dost jídla. Jenže neméně důležité je dohlédnout na to, aby ve stravě byl i potřebný obsah živin. Patří k nim železo, nezbytné pro správnou činnost imunitního systému, normální rozpoznávací funkce i celkový psychosociální vývoj. V jakém období je u dětí vyšší riziko nedostatku železa a jaké faktory zohlednit?

Železo je minerál, a tak si ho naše tělo nedokáže samo vytvořit. I když s ním umí dobře hospodařit, je na nás, abychom ho pravidelně doplňovali, ideálně formou pestré stravy. Uváděná denní potřeba železa se v závislosti na zdrojích mírně liší, nicméně u dětí od šesti měsíců do šesti let se mluví o přibližně 8 mg/den a množství postupně roste. Největší spotřebu mají dospívající děti, u dívek jde o 13 až 15 mg železa na den, u chlapců o přibližně 12 mg denně.

Dejte pozor na kojence…
Děti přicházejí na svět se zásobou železa na první zhruba tři měsíce, a tak se na počátku života riziko nedostatku železa týká spíš vybraných skupin. Patří k nim dvojčata, děti nedonošené a s nízkou porodní váhou a zapomenout nesmíme ani na děti se specifickou diagnózou, například perinatální ztrátou krve.

V souvislosti s kojenci se však mohou chyby snadno dopustit rodiče vybírající náhradu mateřského mléka. Kravské mléko totiž obsahuje podobné množství železa jako lidské mateřské mléko, v jejich vstřebatelnosti je však propastný rozdíl. „Zatímco železo z mateřského mléka je pro tělo dítěte vstřebatelné až ze 70 %, v případě kravského mléka a umělých výživ na jeho bázi klesá využitelnost k pouhým 10 %,“ upozorňuje dětská a dorostová lékařka MUDr. Naděje Kočnarová. Potřebujete-li tedy využívat náhradu mateřského mléka, je lepší volit z přípravků obohacených o železo.

… i batolata

Od ukončeného šestého měsíce přestává samotné mateřské mléko pokrývat potřebu energie a živin včetně železa, a tak je načase začít s příkrmy. Po dovršení 1. roku života je dítě schopno zpracovat a strávit pevnější stravu, a proto je třeba věnovat pozornost vyváženému jídelníčku. Riziko nedostatku železa a rozvoje anémie je podle zkušeností praktické lékařky pro děti a dorost nejvyšší u dětí do 3 let a poté u dospívajících.

Rostou jako ze železa
Nedostatek železa u dospívajících souvisí zpravidla se zvýšenou potřebou tohoto stopového prvku. Ta je u chlapců v pubertě dána především nárůstem svalové hmoty a krevního objemu. U dívek pak bývá způsobena krevními ztrátami spojenými s nástupem menstruace. Každopádně je v období pubertálního růstového výšvihu nutný nejen dostatečný energetický přísun, ale i vysoká biologická hodnota stravy.

„S anemií se až třikrát častěji, než je tomu u dětí s běžnou stravou, setkávám u vegetariánů. Přestože je obsah železa ve vegetariánských dietách velký, jde o takzvané nehemové železo, jehož využití pro organismus je nižší. Ve stravě dětí pak často chybí i dostatek látek, které jsou zapotřebí k tomu, aby tělo železo správně využilo. Jde například o vitamíny B12, C a D, ale také o kyselinu listovou, měď či kobalt,“ podotýká MUDr. Kočnarová.

Doplňte železné zásoby
Na nedostatek železa vás může upozornit celá řada projevů, byť jsou samy o sobě často nespecifické a lehce je přisoudíte úplně jiným příčinám. Varovat vás může nápadně bledá pokožka, ale také častá únava a vyčerpání vašeho potomka. Dokonce i neuspokojivé výsledky ve škole mohou souviset s nedostatečným množstvím tohoto minerálu. K viditelným projevům často patří i lámavé vlasy a nehty.

Chcete-li svým dětem dopřát stravu bohatou na železo, zařaďte do ní například libové hovězí, telecí a jehněčí maso, mořské plody, listovou zeleninu, luštěniny, sušené ovoce a houby, ale i ořechy. Cenným zdrojem železa jsou také vnitřnosti v čele s játry.

K doplnění železa pro dospělé a děti od tří let můžete vyzkoušet rovněž tekutý přípravek Salus Floradix Železo+ s komplexním složením. Kromě dobře vstřebatelného železa v něm najdete i vitamíny B2 a C podporující biologickou využitelnost tohoto stopového prvku. Přípravek obsahuje i další vitamíny skupiny B, konkrétně B1, B6 a B12, a výtažky z bylin a ovocných šťáv přispívající ke správnému trávení. Pro děti, kterým někdy dělá problém polykání tablet, je výhodou tekutá forma přípravku, o němž se více dozvíte ZDE. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.