Ať už máte doma malé miminko nebo téměř dospělé děti, jistě dbáte na to, aby měly dost jídla. Jenže neméně důležité je dohlédnout na to, aby ve stravě byl i potřebný obsah živin. Patří k nim železo, nezbytné pro správnou činnost imunitního systému, normální rozpoznávací funkce i celkový psychosociální vývoj. V jakém období je u dětí vyšší riziko nedostatku železa a jaké faktory zohlednit?

Železo je minerál, a tak si ho naše tělo nedokáže samo vytvořit. I když s ním umí dobře hospodařit, je na nás, abychom ho pravidelně doplňovali, ideálně formou pestré stravy. Uváděná denní potřeba železa se v závislosti na zdrojích mírně liší, nicméně u dětí od šesti měsíců do šesti let se mluví o přibližně 8 mg/den a množství postupně roste. Největší spotřebu mají dospívající děti, u dívek jde o 13 až 15 mg železa na den, u chlapců o přibližně 12 mg denně.

Dejte pozor na kojence…
Děti přicházejí na svět se zásobou železa na první zhruba tři měsíce, a tak se na počátku života riziko nedostatku železa týká spíš vybraných skupin. Patří k nim dvojčata, děti nedonošené a s nízkou porodní váhou a zapomenout nesmíme ani na děti se specifickou diagnózou, například perinatální ztrátou krve.

V souvislosti s kojenci se však mohou chyby snadno dopustit rodiče vybírající náhradu mateřského mléka. Kravské mléko totiž obsahuje podobné množství železa jako lidské mateřské mléko, v jejich vstřebatelnosti je však propastný rozdíl. „Zatímco železo z mateřského mléka je pro tělo dítěte vstřebatelné až ze 70 %, v případě kravského mléka a umělých výživ na jeho bázi klesá využitelnost k pouhým 10 %,“ upozorňuje dětská a dorostová lékařka MUDr. Naděje Kočnarová. Potřebujete-li tedy využívat náhradu mateřského mléka, je lepší volit z přípravků obohacených o železo.

… i batolata

Od ukončeného šestého měsíce přestává samotné mateřské mléko pokrývat potřebu energie a živin včetně železa, a tak je načase začít s příkrmy. Po dovršení 1. roku života je dítě schopno zpracovat a strávit pevnější stravu, a proto je třeba věnovat pozornost vyváženému jídelníčku. Riziko nedostatku železa a rozvoje anémie je podle zkušeností praktické lékařky pro děti a dorost nejvyšší u dětí do 3 let a poté u dospívajících.

Rostou jako ze železa
Nedostatek železa u dospívajících souvisí zpravidla se zvýšenou potřebou tohoto stopového prvku. Ta je u chlapců v pubertě dána především nárůstem svalové hmoty a krevního objemu. U dívek pak bývá způsobena krevními ztrátami spojenými s nástupem menstruace. Každopádně je v období pubertálního růstového výšvihu nutný nejen dostatečný energetický přísun, ale i vysoká biologická hodnota stravy.

„S anemií se až třikrát častěji, než je tomu u dětí s běžnou stravou, setkávám u vegetariánů. Přestože je obsah železa ve vegetariánských dietách velký, jde o takzvané nehemové železo, jehož využití pro organismus je nižší. Ve stravě dětí pak často chybí i dostatek látek, které jsou zapotřebí k tomu, aby tělo železo správně využilo. Jde například o vitamíny B12, C a D, ale také o kyselinu listovou, měď či kobalt,“ podotýká MUDr. Kočnarová.

Doplňte železné zásoby
Na nedostatek železa vás může upozornit celá řada projevů, byť jsou samy o sobě často nespecifické a lehce je přisoudíte úplně jiným příčinám. Varovat vás může nápadně bledá pokožka, ale také častá únava a vyčerpání vašeho potomka. Dokonce i neuspokojivé výsledky ve škole mohou souviset s nedostatečným množstvím tohoto minerálu. K viditelným projevům často patří i lámavé vlasy a nehty.

Chcete-li svým dětem dopřát stravu bohatou na železo, zařaďte do ní například libové hovězí, telecí a jehněčí maso, mořské plody, listovou zeleninu, luštěniny, sušené ovoce a houby, ale i ořechy. Cenným zdrojem železa jsou také vnitřnosti v čele s játry.

K doplnění železa pro dospělé a děti od tří let můžete vyzkoušet rovněž tekutý přípravek Salus Floradix Železo+ s komplexním složením. Kromě dobře vstřebatelného železa v něm najdete i vitamíny B2 a C podporující biologickou využitelnost tohoto stopového prvku. Přípravek obsahuje i další vitamíny skupiny B, konkrétně B1, B6 a B12, a výtažky z bylin a ovocných šťáv přispívající ke správnému trávení. Pro děti, kterým někdy dělá problém polykání tablet, je výhodou tekutá forma přípravku, o němž se více dozvíte ZDE. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.