Babí léto pomalu střídají klasické podzimní dny, kdy se dříve stmívá a zachmuřená obloha není ničím výjimečným. Klesající teploty i úbytek denního světla představují pro náš organismus zátěž. Příroda nám proto kromě krásných barev pro lepší náladu nabízí i řadu rostlin, které podpoří fyzickou i duševní kondici. Pro některé přitom stačí zaběhnout na zahrádku.

Snadno si můžete vypěstovat rakytník řešetlákový, který je naším prvním tipem. Je mu totiž připisován příznivý vliv na přirozenou obranyschopnost organismu, ale také na zdravé trávení, správnou činnost kardiovaskulárního systému nebo stav pokožky. Právě na podzim dozrávají jeho oranžovo-žluté plody, z nichž si můžete připravit výborný džem nebo sirup. Nejsnazší na přípravu je čaj, na který budete potřebovat dvě lžičky sušených plodů rakytníku. Ty zalijte vroucí vodou, nechte 10 až 15 minut louhovat a poté sceďte přes plátno.  „Chcete-li časem sbírat rakytníkové plody na vlastní zahrádce, nezapomeňte si pořídit samce a samici, jde totiž o dvoudomý keř,“ přidává důležitou radu Hana Jánská zabývající se pěstováním bylin a přírodní medicínou.

Krásná léčivka
Další báječnou bylinou je třapatka nachová, která vám často až do začínajícího podzimu ozdobí zahrádku nádhernými purpurovými květy. Zároveň jde o cennou léčivku, kterou budete znát spíše pod názvem echinacea. Blahodárně působí jak na imunitu, tak na správnou funkci dýchacího systému. V přírodním léčitelství se používá hlavně její kořen, v němž je obsaženo nejvíce účinných látek. Vykopává se právě na podzim a je samozřejmě zapotřebí ho nejdříve důkladně umýt, očistit a odstranit uhnilé části. Teprve pak ho můžete dobře usušit, nalámat na malé části a uskladnit v papírových sáčcích nebo ve sklenicích. I z třapatky připravíte dobrý, a hlavně tělu prospěšný čaj.  „Potřebujete na něj 1-2 čajové lžičky sušeného kořene třapatky a ¼ litru vody. Krátce povařte, poté nechte pod pokličkou 10 minut odstát a sceďte. Takto připravený čaj si mohou dospělí dopřát dvakrát denně zhruba po dobu 3 týdnů. Množství pro děti je třeba adekvátně upravit,“ upřesňuje zkušená bylinkářka Hana Jánská.

Aromatická klasika
Nesmíme zapomenou ani na klasiku v podobě česneku, který podporuje přirozenou imunitu, správnou funkci dýchacího systému, ale také udržení zdravé hladiny cukru v krvi. Snadno ho uchováte a můžete ho přidávat do různých pokrmů. Dá se sehnat i ve formě tinktury nebo tabletek.

Podzimní tipy Salus
Sílu přírodních látek využívá i německá značka Salus. Její zakladatel, lékař Dr. Otto Greither, už před více než 100 lety přistupoval ke zdraví z pohledu dnes populární celostní medicíny. Jeho odkaz je pro značku závazkem, a tak stále nabízí přípravky založené na kvalitních bylinách, jejichž účinnost se maximálně podporuje a doplňuje.

K našim tipům na podzimní výbavu patří tekutý doplněk stravy Salus Floradix Železo+, který vyniká nejen obsahem dobře vstřebatelného železa, ale hlavně komplexním složením. Najdete v něm celou řadu látek přispívajících ke snížení míry únavy a vyčerpání. Kromě železa k nim patří například vitamíny B6, B12 a C, které mají zároveň příznivý vliv na správnou funkci imunitního systému. Ve výčtu obsažených bylin najdete oblíbené léčivky, jakými jsou třeba kopřiva, fenykl a ibišek. Nechybí ani ovocné šťávy, které přispívají nejen k dochucení přípravku, ale i ke správnému trávení.

Potřebujete-li podpořit správnou funkci imunitního systému, sáhněte po kombinaci vitamínů A, B6, C a D. V chutné formě a v kombinaci s celou řadou dalších vitamínů, doslova od A až po E, je obsahuje tekutý doplněk stravy Salus Floradix Epresat. V jeho složení najdete i bylinky, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Patří k nim třeba právě výše zmiňovaný rakytník řešetlákový.

Nezapomeňte, že doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.