Životabudiče, které vás podpoří v boji s podzimní únavou, můžete mít prakticky stále na dosah ruky. Řadu z nich si snadno vypěstujete na zahrádce či v květináči. Máme pro vás praktické tipy připravené ve spolupráci s bylinkářkou Hanou Jánskou.

V souvislosti se životabudiči mluví Hana Jánská především o rostlinách exotického původu. Výbornou volbou je čaj ze sušených plodů schizandry neboli klanoprašky čínské. Dozrávají v srpnu a v září, takže teď pro ně můžete vyrazit do specializovaných obchodů, kde bývají bez problémů k dostání. Pokud byste do budoucna chtěli čerpat z vlastních zdrojů, můžete si tuto léčivku, hojně využívanou i v tradiční čínské medicíně, pěstovat sami. Jde o popínavou bylinu, která v dospělosti zvládne v našich podmínkách přezimovat venku. Jen mladší a starší rostlinky je před mrazy třeba chránit zakrytím slámou.  

Podpora duševního zdraví, příznivý vliv na klidný spánek a zároveň doplnění energie a vitality jsou připisovány i další exotické léčivce. Ať už ji znáte pod názvem vitánie snodárná, ašvaganda nebo indický ženšen, rozhodně stojí za to se jí na podzim zásobit. I tuto rostlinku můžete pěstovat doma, na léto jí v květináči bude dobře i na zahrádce. Problém ale je, že se při péči o tělo využívá především její podzemní část, tedy kořen. S bylinkou byste se tak museli rozloučit. Pokud ji doma máte pro potěchu, pro sušený kořen budete muset rovněž zamířit do specializovaných obchodů.  Další možností je pořídit některý z přípravků s obsahem této léčivky. Patří k nim například tekutý doplněk stravy Salus Neuro Balance Ašvaganda v jehož složení najdete i vitamín B12 a C.

Mnohem snáze vypěstujete i zpracujete ženšen pětilistý, kterému se říká rostlina dlouhověkosti. Krom jiného bude hýčkat váš imunitní systém. Jde o liánu, a tak mu doma, na zahrádce či balkonu vyhraďte spíše závěsný květináč. Mírné zimy přečká venku, určitě ale bude jistější ho na chladné měsíce přenést dovnitř. Alespoň ho tak budete mít po ruce vždy, když se vám zamane ozdobit jeho zelenými lístky teplé pokrmy nebo salát. Ze sušené natě pak můžete připravit lahodný čaj, který se nezalévá vroucí, ale jen horkou vodou.  Schizandru, vitánii ani ženšen nelze doporučit těhotným a kojícím ženám ani malým dětem. Ostatní však mohou jejich sílu vyzkoušet třeba právě na podzim.

Podzimní inspirace Hany Jánské

Osvěžující čaj…
Na podzim volíme spíše teplé čaje, které zároveň zahřejí na těle i na duši. Pokud ale potřebujete opravdovou vzpruhu, připravte si nehledě na roční období voňavý, výtečný, a především osvěžující ledový čaj. Na čtvrt litru vody použijte jednu čajovou lžičku zeleného čaje, několik sušených okvětních plátků růže a špetku sušených květů levandule. Bylinky přelijte horkou vodou, nechte pět minut louhovat a sceďte. Nápoj nalijte do sklenice s kostkami ledu a ozdobte citronem a badyánem.  

… i koupel
Po těžkém dni si dopřejte rozmarýnovou koupel, která vás povzbudí a zbaví napětí. Do vany s teplou vodou stačí vložit tři větvičky čerstvého rozmarýnu. I tato původem středomořská bylina se dá v květináři pěstovat v našich podmínkách.  Koupeli by se měly raději vyhnout těhotné ženy a malé děti. Opatrní také buďte, pokud máte vysoký krevní tlak.

Báječné citrusy
Hřejivou atmosféru vytvoří aromalampa. K povzbuzení se skvěle hodí pomerančový nebo citronový éterický olejíček. Náladu vám může zlepšit pouhých osm kapek, které se vlivem tepla snáze uvolní a provoní váš domov.  

Přejeme vám spoustu energie, abyste si mohli podzim naplno užít.